Tabata

Tabata

Tabata patří mezi vysoce intenzivní intervalové tréninky (HIIT = High Intensity Interval Training). Taková cvičení spočívají ve střídání intervalů, ve kterých cvičíme a ve kterých odpočíváme. Spalování tuků probíhá rychleji než u jiných běžných typů cvičení, protože zde dochází k tzv. after burn effectu, kdy spalujeme ještě několik hodin po tréninku. Takže Tabata je ideální druh cvičení pro redukci váhy. Kromě toho také napomáhá ke zvýšení sportovní výkonnosti a zvýšení kapacity plic.

Rezervovat termín

V čem je Tabata jiná než ostatní intervalové tréninky?

U klasického intervalového tréninku se střídají cviky o vysoké zátěži s odpočinkovou fází – obvykle 30 sekund cvičení a 60 sekund úplného odpočinku. Tyto fáze se několikrát opakují. U tohoto cvičení je dostatek času na odpočinek, který trvá delší dobu než cvičení. Tabata je rozdílná v tom, že interval intenzivního cvičení je delší než odpočinková část.

Fáze Tabaty

Během cvičícího intervalu náš organizmus jede naplno. Jedno kolo tabaty trvá 4 minuty a během této doby 8x vystřídáte interval 20 sekund cvičení na 100% a 10 sekund odpočinku. Po ukončení kola následují 2 minuty odpočinku a další kola Tabaty.

Tabata je velmi pestré cvičení. Zároveň také nejefektivnější, nejnáročnější a nejtěžší metoda tréninku. Na tomto cvičení vás bude bavit obrovská variabilita cviků, které se dají při tréninku použít. Zapojíme tedy veškeré svalstvo v těle. Z počátku budete během lekce Tabaty nejspíš rychle ztrácet sílu a výkon se bude u každého dalšího kola spíše snižovat, ale to se očekává. Takže je důležité vytrvat a neztrácet vůli, protože při pravidelném cvičení Tabaty vám bude velmi rychle stoupat fyzická kondice a stav vyčerpanosti a únavy se bude postupně potlačovat a snižovat.

Tabata je dřina, ale přijďte se na lekce přesvědčit, jak úžasný je pocit, kdy překonáváte sami sebe a vidíte výsledky – za ten „pot a krev“ to rozhodně stojí!

Nejnovější článek

Bosu je balanční pomůcka, která se používá oboustranně (název BOSU je zkrácením pro „BOth Sides Up“ = oběma stranami nahoru) pro různé druhy cvičení – akčnější kardio, posilování svalů a tvarování postavy i protažení a rehabilitační cviky. Navíc ještě s bosu potrénujeme rovnováhu a stabilitu, díky čemuž na tom s ladností nebudeme jak slůňata v porcelánu.

Další články
Rychlý kontakt
Tel.: 777 103 611
Jsme na sociálních sítích